Loveseats
-
Knightington PCU1160018A Power Reclining Love with Audio Seating
(Loveseats - Power Recline)Are you ready to immerse yourself in the ultimate home theater experience? Whether you’re streaming a series, reveling in a playlist or gaming with your besties, this power reclining loveseat and its innovative Thunder Seating will blow you away. The integrated premium audio system delivers immersive vibrations in the seat synced to sonically rich bass tones, bringing your entertainment to life in a completely new way. You’ll become part of the action, feeling every explosion, guitar riff and gaming moment to your core. This loveseat is in a league of its own. All that’s missing is you.
$2,529.95
$4,339.95
Save $1,810.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Knightington |
| Motion Type | Power Recline |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Caramel |
| Material | Leather Match |
| Manufacturer Material |
• 26% polyester and 74% PVC • 100% leather |
| Assembly Required | No |
| Console | Yes |
| Additional Information |
• One-touch power control with adjustable positions, Easy View™ adjustable headrest, zero-draw USB-C fast charging and zero-draw USB-A port • Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use • Zero-gravity mechanism allows optimum reclining comfort with infinite reclining positions at the touch of a button • Corner-blocked frame with metal reinforced seat; attached cushions; high-quality foam cushions wrapped in poly fiber • 100% top grain leather covers inside areas such as the back, seat and arm cushions; skillfully matched faux leather covers the remaining areas • Due to its natural origin, real leather can show individual characteristics such as healed scars, growth marks, grain variation and shade variation • Natural variations make each hide unique and do not detract from the wearing qualities of leather • Built-in premium quality audio sound system with wireless connectivity and sonic bass in the seat • Armrests with flip-top storage; hidden Thunder control panel with adjustable volume, bass and vibration knobs • Center console with 2 cup holders and hidden storage • Power cord included; UL Listed |
| DIMENSIONS | |
| Width | 77 inch(es) / 195.58 cm |
| Height | 45 inch(es) / 114.3 cm |
| Depth | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Weight | 303 lb(s) / 137.44 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 75.63 inch(es) / 192.1 cm |
| Height | 30 inch(es) / 76.2 cm |
| Depth | 34.38 inch(es) / 87.33 cm |
| Weight | 336.01 lb(s) / 152.41 kg |
| Volume | 45.13 cu. ft. / 1.28 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052934434 |
-
$3,229.95
Save $1,350.00
$1,879.95
Healy Pier U1120415 Power Reclining Sofa with Adjustable Headrest
(Sofas - Power Recline)Minimalistic vibes, maximum impact. This power sofa exudes sheer luxury. Rich, sumptuous upholstery, dramatic + More
-
This seating package feels every bit as good as it looks. Ultra-soft upholstery enhances your comfort, making + More
-
Modern comfort never looked so good. Sporting supremely soft yet durable cushions accented with high-fashion + More
-
Small-scale style, tailored to perfection. This ottoman echoes retro aesthetics with warm caramel faux + More
-
$789.95
Save $330.00
$459.95
Upshur A3000003 Swivel Glider Accent Chair
(Accent Chairs - Swivel Glider)Take a turn for the better with this upscale swivel glider accent chair. Upholstered in a richly woven taupe + More
-
$1,419.95
Save $590.00
$829.95
Trinell EW0446W9 4 pc Entertainment Center with Electric Fireplace
(Entertainment Centers)Entertain a rugged yet refined sense of style with this entertainment center. Its rustic finish and + More
-
$2,889.95
Save $1,200.00
$1,689.95
Knightington PCU1160013A Power Recliner with Audio Seating
(Recliners - Power)Are you ready to immerse yourself in the ultimate home theater experience? Whether you’re streaming a series, + More
-
$4,409.95
Save $1,840.00
$2,569.95
Knightington PCU1160015A Power Reclining Sofa with Audio Seating
(Sofas - Power Recline)Are you ready to immerse yourself in the ultimate home theater experience? Whether you’re streaming a series, + More
